Szakértelem, elkötelezettség, következetesség – sikeres vezetők alapelvei
Filmes felütéssel élve, bármilyen hasonlóság más vezetők alapelveivel – remélem – nem csak a véletlen műve, a cikk valódi tapasztalatokon alapszik.
Szakértelem – A sárkány ébredése
A szakértelem megalapozásának nincsen könnyű vagy gyors módja. Sok tényező segítheti a megismerést, de a tapasztalat megszerzése a tankönyvektől az első munkahelyi éles feladatokon át a komplex helyzetek kategorizálásáig és rutinból történő megoldásáig hosszú és küzdelmes feladat. Sikerek és kudarcok, dicséretek és felhúzott szemöldökök tárják fel gyengeségeinket és mutatnak rá erősségeinkre. Mindkettő azonos fontossággal mozdítja elő fejlődésünket. Tudatosság, önreflexió és a visszajelzések azok amik nem hagyják, hogy önértékelésünk elszakadjon a realitástól. Ezek biztosítják a tisztán látást saját készségeinkkel és képességeinkkel kapcsolatban. Mire vagyunk képesek? Mit kell tennünk? Mit várhatunk el munkatársainktól? Tisztán látás. A vezető legértékesebb képessége. Tekintsük át milyen út vezet ennek eléréséig.
Hallottam róla. A tapasztalati görbe kiinduló pontja. A fehér öv. Egyetem, főiskola, gyakornoki program. Tudjuk, mit kell tudni, de nem tudjuk miért és hogyan kell. Még nem áll rendelkezésre az információ szűrésének, relevanciájának meghatározásának képessége. Kellő nyitottsággal és rugalmassággal szembesíthetjük elméleti tudásunkat a gyakorlatban kialakult folyamatokkal és szabályokkal.
Talán a legmókásabb megnyilvánulása a fehér öves szakértőknek a pályakezdő könyvvizsgálók. A check-listákat bűvös mantraként mormolják maguk elé és mint a még kiadatlan Harry Potter kéziratot szorongatják kezükben bármerre is járnak a vállalatoknál. Így fordulhat elő, hogy egy gyógyszergyári környezetben az egyik fiatal versenyző kérte a termelési vezetőt, hogy a gyárban található készleteket egy helységbe halmozza fel, hisz így áttekinthetővé és könnyen ellenőrizhetővé válik a gyártásban még fel nem használt alapanyagok mennyisége. A kérés a checklista alapján helyénvalónak tűnt. A termelési vezető kérdése egyszerű volt: a fertőző területen szeretné kijelölni a helységet vagy a nem fertőző területen? A válaszban némi bizonytalanság érződött, hisz a checklista erre az esetre nem nyújtott egyértelmű eligazítást, de az ötven százalékos jó megoldás esélye kecsegtetően hatott. A nem fertőző területen. Rendben. Akkor mindent megfertőzünk a fertőző területről kihordott készletekkel, lezárjuk a gyárat, fertőtlenítünk, ártalmatlanítjuk, leselejtezzük majd megsemmisítjük a teljes készletet. A másik választás is hasonló katasztrofális eredménnyel járt volna. A kezdő könyvvizsgálók gyakorlati képzését valójában a vállalatok végzik. A náluk eltöltött idő, megtapasztalt működő vagy nem működő folyamatok azok amik alapján igazi szakértővé válnak. Kevés olyan szektort ismerek, ahol az oktatók fizetik a tanulópénzt.
Láttam. A barna öv. Az operatív munka folyamán megértjük a folyamatok kialakításának, az automatizálás és a sztenderdizálás fontosságát. Elemző, hozzáadott értékű munkát csak az excel tábla masszírozása, a rutinfeladatok megoldása után végezhetünk. Minél inkább növeljük hatékonyságunkat, annál több idő marad az érdemi feladatok elvégzésére. Vezetőnk módszereinek megismerése, a konfliktushelyzetekre adott válaszai, a teljesítmény objektív értékelése meghatározó mintáivá válnak későbbi vezetői magatartásunknak. A Drót című Baltimore-ban játszódó krimi sorozat kiválóan érzékelteti a főnök felelősségét beosztottjaival kapcsolatban. Bratyizás, hősködés, becsületesség, kemény munka, biztonsági játék. Amilyen módszerekkel a hadnagy irányítja a nyomozócsapat munkáját, a később kinevezett csapat tagok olyan szellemiséggel és hozzáállással fogják vezetni saját egységüket.
A főnöki szerep egyben mentori szerep is. A beosztott felelőssége a kérdések megfogalmazása. Minden kérdés közelebb visz a megértéshez, a fejlődéshez. Kellő távolságtartással és érettséggel a rossz vezetőktől is sokat tanulhatunk. A negatív példák rámutatnak milyen hibákat nem akarunk elkövetni ha egyszer hasonló helyzetbe kerülünk. A részfeladatok minőségi elvégzésével, megértjük a mélyebb összefüggéseket és képessé válunk a folyamatok értékelésére és javaslatok kidolgozására.
A következő részből kiderül: mitől válik egy vezető fekete öves szakértővé? Kinek a felelőssége a balul sikerült teljesítményértékelés? Miért nem szeretik a főnökök a meglepetéseket?
Szerző:
Lantos Béla
CFO Interim Manager
Hammel&Hochreiter
www.hammelhochreiter.com