Míg a nyugat-európai országokban az interim menedzsment, mint vezetési eszköz már a napi menedzsment munka rutinszerű részét képezi, nálunk a multinacionális cégek gyakorlatától eltekintve – hazai és nemzetközi cégek esetében még inkább a súlyos, már halaszthatatlan problémák kezelésének utolsó bevethető eszközeként van tévesen a köztudatban.
Fontos: ez az eszköz is alkalmazható prevenciós céllal, sőt szakértő kezekben több esetben szolgálhat jó megoldásként egy-egy nagyobb céges projekt támogatására, vagy csupán csak bizonyos területek “stagnálása” esetén. Ha azonban már súlyos a probléma, vezetőként nem engedhetjük meg magunknak azt a luxust, hogy mellényúljunk. Mit kell tehát tudni a megfelelő választáshoz?
INTERIM MENEDZSMENT, MINT SZAKMA – VÁLASSZUNK FELKÉSZÜLT, TAPASZTALT INTERIM MENEDZSERT!
Fontos megérteni, hogy az interim menedzsment is egy szakma. Bár először e kijelentés “marketing szövegnek” is tűnhet. Miért is lehet kérdéses, hogy egy eddig alkalmazottként kíváló gyárigazgató kiváló interim menedzser?
Egy jó alkalmazott felsővezetőből egyáltalán nem biztos, hogy jó interim menedzser lesz, sőt egy kiváló gyakorló interim sem biztos, hogy jó alkalmazott lenne. Bár a munka látszólag ugyanaz, más hozzáállást, és más képességeket kíván az interim lét: interimként a fő elvárások:
- folyton változó környezetben meghatározott feladat, meghatározott idő alatti végrehajtása;
- szakmai szempontok maximális figyelembe vétele;
- döntésképesség – gyors és megalapozott döntések;
- a politikai játszmák kerülése.
Az interim menedzsernek az adott helyzettől függően a projekt szakaszainak céljai szerint, akár több szerepben is kell ténykednie:
- lehet operatív menedzser;
- stratégiai tanácsadó;
- válság – vagy változásmenedzser;
- coach.
Az egyes szerepek mind más és más kompetenciákat, ebből adódóan a szakma pedig igen összetett és képzett személyiséget igényel. Ezzel szemben egy alkalmazott menedzser leginkább operatív vezetőként ténykedik, nem mindig sikeresen. Nem egyedi eset, mikor az alkalmazott menedzserről kiderül, hogy a menedzserségét csupán a vállalati rendszerek ismeretének, és az alkalmazottként eltöltött hosszú éveknek, nem pedig saját teljesítményének köszönheti.
CSAPDÁK
“A multinacionális nagyvállalati környezetben megvalósított lenyűgöző menedzser-karrier nem jelent semmiféle garanciát a sikeres interim menedzser-karrierre.” – Dr. Albert Zandvoort, az Ashridge Business School (Egyesült Királyság)
Az interim menedzser szakma és karrier lehetőség ma egyre inkább virágkorát éli. Bár klasszikus értelemben csak egy “maroknyi” ember gyakorolja a szakmát és képezi a piacot, egyre több és több CV-ben, tájékoztató anyagban találkozhatunk interim menedzserekkel: interim menedzser ma bárki lehet, sőt sokan az eddigi szabadúszó, tanácsadó státusz helyett az interim menedzser trendi kifejezést alkalmazzák álláskeresésük idejére.
Egyes cégek és szolgáltatók igyekeznek a rendelkezésükre álló személyi anyagokat a jelenlegi beszűkült munkaerő-piaci lehetőségek között több módon is hasznosítani: alkalmazottként, vagy interim menedzserként “értékesíteni” az adott álláskeresőt.
MINIMALIZÁLJUK A KOCKÁZATOT
1. szakmai hozzáértés
A minőségi munka garanciája a felkészült, hozzáértő interim management szolgáltató, aki nagy jártassággal rendelkezi az interim szakmában.
2. érdekellentétek/összeférhetetlenség kizárása
Külön előny, ha a szolgáltató csak interim managementre szakosodott, mivel ezzel kizárhatók az érdekellentétek.
3. speciális szakmai felelősségbiztosítás
A szolgáltató felelősségbiztosítása is megnyugtató tény lehet.
ÁRAZÁS – A DRÁGÁBB AZ OLCSÓBB?
A piaci szereplők árai széles mezőben mozognak. Mivel azonban interim projektre már kiélezett helyzetben kerül sor, fel kell tenni a kérdést. Megengedhetem magamnak a kockáztatás, vagy a tévedés luxusát? Ebben az esetben talán érdemes a minőséget, mint első számú tényezőt figyelembe venni a döntésnél.
Nemes László
képzett interim menedzser,
az Interim Menedzser Akadémia vezető karrierváltási tanácsadója