Terjed a vezetői fáradtság: egy új tanulmány arra mutat rá, hogy karrierjük során kevesen akarnak a jövőben vezetői pozíciót betölteni. A szerzők arra buzdítják a vállalatokat, hogy cselekedjenek.
Egy új tanulmány szerint a németországi alkalmazottak többsége nem vágyik vezetői felelősségre. A németországi munkavállalók csupán hét százaléka szeretne vezetői pozíciót elérni a következő öt-tíz évben. Ez a Boston Consulting Group (BCG) felmérésének eredménye. “Úgy tűnik, hogy a vezetői pozíció nem vonzó mostanában Németországban” – mondta a BCG tanácsadója és a tanulmány szerzője, Nicolas Hunke a német sajtóügynökségnek adott közleményében.
A tanulmány elkészítése során a szerzők mintegy 5000 vezetőt és alkalmazottat kérdeztek meg öt különböző országban. Németországon kívül Kína, Franciaország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok vett részt abban a felmérésben, melyben dolgozókat kérdeztek karrier terveikről.
Németországban a vezetők 82 százaléka nehezebben talál munkát, mint a korábbi években. Franciaországban 85% gondolja ugyanezt, míg Nagy-Britanniában 83% ért egyet ezzel a megállapítással. Összességében úgy tűnik, hogy a németországi vezetők valamivel könnyebben tudnak megbirkózni a helyzettel, mint a másik négy vizsgált ország kollégái: “A németországi eredmények azt mutatják, hogy a német vezetők általában valamivel jobban érzik magukat a vezetői pozíciókban, mint a nyugati országokban megkérdezettek” – közölte a BCG szakértője, Nicolas Hunke.
Túlterheltség és stressz
A vezetők Franciaországban és az Egyesült Királyságban nagyobb stressznek vannak kitéve (74 százalék), mint Németországban (64 százalék). Az ország vezetőinek mindössze 34% -a panaszkodott arra, hogy túlterheltek. Ezzel szemben Franciaországban (51 százalék) és az Egyesült Királyságban (60 százalék) a megkérdezettek több mint a fele.
Németországban még mindig egy elavult kép él az emberekben arról, hogy a vezető többnyire csak koordinál és döntéseket hoz “vagy ami még rosszabb, keresztülviszi a döntéseit, de kevesebb tartalmi munkát végez” – mondta Hunke. Ez a kép nem tűnik vonzó jövőbeli modellnek a vezetői körön kívül eső válaszadók számára.
Sok középvezető válaszadó nem érzi jól magát a jelenlegi helyzetben. “Ez nem újdonság – kissé elvesznek a szakember és menedzser szerep között” – mondta Hunke. Új és meglepő azonban az a tudatos felismerés, hogy ez a modell nem fenntartható. Például sok középvezetői válaszadó meggyőződéssel állította, hogy szerepük, pozíciójuk bizonyosan el fog tűnni.
Hunke azt ajánlja a cégeknek, hogy sürgősen foglalkozzanak a témával. A vállalatoknak cselekedniük kell annak érdekében, hogy hosszú távon vonzók lehessenek a munkavállalók számára. “A jövőben erőteljes változást fogunk tapasztalni a menedzsment és a menedzser szerepkörökben. A tisztán koordinációs vezetői tevékenység a modern munkamódszerek révén csökkenni fog, új, inkább tartalom-orientált vezetői feladatok lesznek a meghatározók “- mondta a BCG partner.
A munkavállalók mindössze 9 százaléka szeretne vezető lenni
A holnap menedzsere már nem dönt egyedül. Az új munkamodellek, például az agilis munkamódszer és az olyan alternatív karriermodellek, mint a szakértői karrier, részét képezhetik a megoldásnak. A megkérdezett németországi menedzserek 37 százaléka inkább egyáltalán nem dolgozna – a németországi érték a legmagasabb a vizsgált országok között.
A nemzetközi eredmény a következő: a vezetők 81 százaléka nehezebben talál munkát, mint az előző években. Harminchét százalékuk biztos abban, hogy a következő néhány évben pozíciójuk már nem létezik majd a jelenlegi formában. Következmény: Az alkalmazottak mindössze 9% -a törekszik vezetői pozícióra az elkövetkező öt-tíz évben.
A tanulmány nem tér ki arra, hogy a munkavállalók mely ágazatokban érzik különösen nehéz kihívásnak a vezetői pozíciót. Összességében a németországi vezetők 40%-a szeretné a vezetői pozíciót megtartani a jövőben is. Ez a számadat alacsonyabb Franciaországban, Nagy-Britanniában és az USA-ban. Csak Kína tér el jelentősen ettől az adattól, ahol 70 százalék gondolja azt, hogy vezetői pozícióját szeretné a jövőben is megtartani.
Fordította: Gubányi Ildikó
Forrás: Frankfurter Allgemeine