Bárhol is vagyunk, bármit is csinálunk, mindenütt elérhet bennünket egy kiszámíthatatlan fordulat, egy váratlan helyzet, egy új kihívás. Párhuzamos világokban élünk, ahol, ahogy mondani szokás, az a modell, hogy nincs modell. Mindenre nem tudunk felkészülni, és nem is kell: egyedül arra érdemes, hogy bármi jöhet, képesek leszünk mozgósítani magunkban mindazt (tudást, energiát, érzelmeket, forrásokat), ami szükséges az adott pillanatban a legjobb megoldáshoz.
Aki megéli a váratlan fordulatok egymásutánját, és elfogadja, hogy a váratlan megjelenése törvényszerű, azt különös nyugalom töltheti el. Tisztában lehet azzal, hogy rajta nem múlnak a dolgok, mert felkészülten – méltatlankodás, felháborodás nélkül – fogadja el a váratlant, akár a legnegatívabbnak ígérkezőt is. Szektorra, cégkultúrára és munkaerő-piaci helyzetre való tekintet nélkül, mert mentségek keresésével (ilyen még soha nem volt! mi ezt nem így szoktuk) csak takarózni lehet, megoldást találni sosem. Hiszen a felelős felsővezető első számú megrendelője a váratlan.
A váratlan helyzet megérkezése a legtöbb emberben azonnal bizonytalanságot generál, a bizonytalanság pedig sokakat rögtön bénít, blokkol. Egyrészt, mert úgy érzik az emberek, hogy nincs eszközük, ismeretük a váratlan helyzet kezelésére, másrészt óvatosságból. Jobb megvárni, mit reagálnak a többiek, körbenézni, mi lesz a reakció, addig se csinálni olyasmit, ami miatt aztán később megütheti az ember a bokáját. Márpedig emiatt értékes pillanatok, órák, napok veszhetnek el: a lehetőségből, ami a váratlan krízisét pozitív megoldásba fordíthatta volna át.
Érdemes újra elolvasni, hogy miként vélekedtek szakértőink, meghívott vendégeink a témáról a Várd a váratlant címmel 2019. szeptemberében megrendezett Hammel & Hochreiter üzleti reggelin.
Szabados Richárd, az Erste Bank Hungary Zrt. Vállalati üzletágvezetője a lehetőséget húzta alá: a váratlanban ott a kihívás és az újdonság ígérete, hiszen a helyzetből tanulhatunk, megerősödhetünk és fejlődhetünk általa.
Horváth Tamás, a Konica Minolta Operations Directora a kommunikációt és a transzparenciát emelte ki: aki nem ügyel arra, hogy folyamatosan képben legyenek az emberei, az nem csodálkozhat, ha a vállalatán úrrá lesz a bizonytalanság.
Simó György arra hívta fel a figyelmet, hogy a váratlant hordozó folyamatot érdemes rövidebb szakaszokra felosztani. A kisebb fázisok már tartalmaznak kiszámítható elemeket, így hozzájárulnak a nagy egész egyensúlyának fenntartásához.
Márton Katalin, a Praktiker HR igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az üzleti világban nem tankönyv szerint működnek a dolgok, így a vezető nem lepődhet meg azon, hogy folyamatosan érkeznek a váratlan helyzetek.
Az a baj… Tipikus, jól ismert energiarabló mondatunk ez a váratlan helyzetekben, és a leghatékonyabban talán így érdemes befejezni: az a baj, hogy sokszor a problémákat is azonnal bajnak látjuk, és nem a megoldást keressük, hanem a menekülési útvonalat vagy a hárítást. Minden válság egy lehetőség is, keressétek a lehetőségeket, és akkor még szebb és jobb lesz a jövő, mint bármikor is volt a múlt!