Az elég jó karácsony – veszélyhelyzetben

Emlékszünk, hogy is volt tavaly ilyenkor? Jóval nagyobb lökdösődés zajlott a plázákban, és parkolóhely is több van idén (hétfőtől mintha ez se lenne igaz), november közepétől pedig már azon kattogtunk, hogy kit mikor hívjunk meg – és nem azon, hogy kit ne…

2019 karácsonya nagyon hasonlított az előzőekhez, a túlhajszoltakhoz, a végletekig kifeszítettekhez, és mondtuk, írtuk is: ezt bizony már menedzselni kell, különben nem marad idő a megállásra, a csendre, a családra, vagy egyszerűen csak saját magunkra. Különben a karácsonyból is beszerzés lesz, logisztika, és pénzügy, a minőség meg háttérbe szorul.

Idén elmaradnak, vagy legalábbis erősen megritkulnak a rokonlátogatások – már-már olyan lesz az ünnep, mint egy korhatáros film, csak a karikában nem 12, 16 vagy 18 áll. Hanem? Nos, ezen sakkoztunk sokan, és mindezt ráadásul az üzleti év végével is össze kell egyeztetni, hiszen a biznisz nem állt meg, sőt. Akinek eddig megállt, annak pedig azért nehezebb, mint valaha.

Ha valamikor, hát most különösen fontos a karácsonyi időmenedzsment jegyében az erőforrások – és az erőfeszítések! – mérlegelése, a napi és a heti tervezés. Ha most jobban odafigyelünk mások erőfeszítéseinek elismerésére (és saját magunk megjutalmazására), annak hosszú távon is meglesz az eredménye. Lássuk be, decemberre mások is éppúgy telítődtek az egész éves extrém fáradtságtól, a kumulálódott érzelmi és hangulati veszteségektől.

Az egyik legszebb ajándék lehet idén a megfeleltetések elengedése: most sem a céges partik dresscode-ja, sem az utazások szervezésének súlya nem nyomja a vállunkat. Ne várjunk hát másoktól sem emberfelettit: az idei év különösen hangsúlyos leckét ad mindannyiunknak az elég jó karácsony témájából.

Persze felfoghatjuk úgy is a helyzetet, hogy Christmas 2020: kisebb volumen (kevesebb vendég, ajándék, vacsora, ebéd), kisebb teljesítmény. Több pihenés, lazítás, töltődés.

Ez is teljesítmény, főleg azoknak, akik már évtizedek óta kiestek ennek a „gyakorlatából”. Talán furcsán hangzik, de az öröm és az ünnep is eredmény, a létrehozásának és a fennmaradásának ugyanúgy vannak dedikált felelősei és érintettjei.

Nem a maximalizmus vagy a perfekcionizmus teszi majd az idei karácsonyt széppé, hanem az elfogadás és az elengedés.

Ezeket a fogalmakat a pszichológiából ismertük, de 2020 megtanított bennünket arra, hogy van olyan globális helyzet, amikor nincs mese, ez az egyetlen választás – ezt kell jól csinálni. Egyensúlyra, harmóniára törekedve.

Igen, az idei karácsony speciális lesz, és csak rajtunk múlik, hogy attól még karácsony marad-e.

A szilvesztert sem érdemes elgyászolni, lehet, hogy az idei lesz az, amit majd éveken át emlegetünk – vagy rákapunk arra (ha beválik), hogy néha majd újra csendesebb legyen.

Nagy kérdés, hogy ha már kaptunk esélyt, rájövünk – e, hogy mire van igazán szükségünk.

Kristóf Györgyi