Megbeszéléseken eltöltött idő (Meeting time)
Belső email-ek száma
Erre a mutatóra azóta figyelek, mióta láttam olyan céget, ahol napi 250 email-t kaptak átlagban a munkavállalók. Ha egy e-mail-lel csak átlag 1,5 percet foglalkozik valaki (megnézi, archiválja, elolvassa, válaszol rá, törli, stb.) így is több mint 6 órát e-mailezik. Akkor mikor dolgozik? Egy olyan mutató, melyből ugyan direkt következtetést nehéz levonni, de a kiugró számok (a túl alacsonyak is) nagy biztonsággal problémára utalnak. A túl kevés email a belső kommunikáció/információ áramlás hiányát jelentheti, míg az e-mailek kiugró száma jelentheti akár a szervezeti szintű felelősség általános elhárítását, delegálását, döntésképtelenséget, vagy ennek a kommunikációs csatornának idő és energiapazarló használatát.
Az esetek nagy részében a túlzott “ímélezés” és “mítingezés” mögött a felelősségvállalás és a döntéshozatal elkerülésének szándéka áll. Mindkettő kitűnő eszköz a felelősség átruházására, a döntések halogatására és látszatmunka végzésére.
Pótolhatatlan emberek száma
Sok cégben találkozhatunk “pótolhatatlan”, illetve szabatosabban fogalmazva csak nehezen pótolható emberekkel. Érdemes megvizsgálni, hány van a szervezetben. Érdekes kérdés lehet, hogy valaki hogyan, és miért válik pótolhatatlanná.
De mit is jelent a pótolhatatlan ember valójában?
KOCKÁZATOT! Működési kockázatot.
“A temetők mind nélkülözhetetlen emberekkel vannak tele”
– Charles de Gaulle francia tábornok, államférfi, a Francia Köztársaság 18. elnöke
Ha a pótolhatatlan ember valamilyen okból kiesik a napi munkából, komoly fennakadásokkal kell szembenéznünk, ami a cég teljes működését is megnehezítheti, akár le is béníthatja. Ha ez a fennakadás megtörténik, akkor mikor dolgozik?
Kedves Cégvezetők! Itt az ideje elgondolkozni: meddig kellenek pótolhatatlan emberek?
Nemes László interim HR menedzser
Hammel&Hochreiter International Consulting
Interim Menedzser Akadémia – vezető karrier tanácsadó
HP Portal – 2012-05-29 10:43:28