Az interim nem férfiklub

Az ideális vezető tapasztalt, megkérdőjelezhetetlen szakmai tudással felvértezett, a váratlan nehézségek közepette is megőrzi a hidegvérét, kiválóan irányít és a messzemenőkig rugalmas. Továbbá 40-50 közötti férfi, legalábbis a legtöbbünk fejében élő kép szerint, annak ellenére, hogy mára már nem egy női vezető bizonyította rátermettségét. Az eddigi tapasztalatok szerint az interim menedzsment kivételesen kedvező terepet kínál arra, hogy a nők közül is mind többen villanthassák meg oroszlánkörmeiket.

910348_86458264

 

Nemzetközi és hazai szinten is egyre inkább megfigyelhető a női interimek előretörése. Egyenlő helyzetről ugyan továbbra sem beszélhetünk, azonban az alkalmazott felsővezetők területével összevetve látványosan jobb arány figyelhető meg. Sokat számít persze, milyen az adott ország cégkultúrája: ahol kevesebb női vezető dolgozik, ott értelemszerűen az interimek száma is kisebb. Utóbbira kiváló példa Németország, ezzel szemben az Egyesült Királyságban már az interimek mintegy negyede nő. Természetesen az sem mindegy, milyen az adott közeg piacának szerkezete, jellemzően milyen pozíciókra keresnek interimet, hiszen minden előítéletet félretéve, egyes területeken bizony sokkal jobban teljesítenek a nők, mint férfitársaik. S hogy miért?

Alapvetően a nők hosszabb távra terveznek, alaposabbak, több dologra képesek koncentrálni egyidejűleg, empatikusabbak, eredményorientáltak, továbbá a munka és magánélet egyensúlyát is jóval hatékonyabban tudják kezelni. Csupa olyan tulajdonság, melyet az interim világában messzemenően kamatoztatni tudnak, kiváltképp a funkcionális interimet igénylő feladatok, különösen a HR, pénzügy, kontrolling, számvitel területein, melyekre a hazai interim piacon is egyre nagyobb igény mutatkozik.

Automatikusan persze nem teljesít jobban a női interim a férfinél, legyen bármilyen testhezálló a feladat, és ez nem is lehet cél semmilyen vállalati struktúrában. Alapvetően a nemek jellemző tulajdonságainak kiegyensúlyozása, összehangolása a lényeg, mikor az eltérő hozzáállás nem konfliktusokat, hanem hatékonyabb működést eredményez. Egyszerűbben szólva nem lesz jobb egy vállalat működése, ha az irányítás a nők kezében van, de sokat lendíthet az eredményességen, amennyiben ők is részt vesznek benne.

Ehhez azonban még a gyakorlott női vezetőknek is sokat kell tanulniuk, mindenekelőtt azt, hogy a siker fejében nem kell női mivoltukat háttérbe szorítani, önmagukat meghazudtolva „férfibbnek” lenni a férfinál, hiszen ezzel éppen saját erősségeik ellen dolgoznak. Tanulni tőlük azonban lehet, és kell is, pszichés alkatuknál fogva ugyanis a férfiak sokkal természetesebben képesek építeni saját profiljukat, imázsukat, otthonosabban mozognak a hatalmi játszmákban is, ügyesebben képesek észrevetetni magukat, kiépíteni kapcsolati hálójukat. A nők ezzel szemben a nyerni akarás helyett sokkal inkább barátkoznak egy tárgyalás folyamán, a hierarchia harcokat is hajlamosabbak kerülni és önbizalom tekintetében is sokszor elmaradnak az „erősebbik” nemtől. Ugyanakkor ezeknek az akadályoknak a leküzdésével az interim létben valósággal lubickolhatnak, hiszen a korábbiakhoz mérten elképesztő mértékű szabadságot, önállóságot és megbecsültséget nyerhetnek. Nem csupán kényelmesebb, de női karakterükhöz sokkal inkább illő is a függetlenség, az önálló időbeosztás és a rugalmas munkavégzés.

Az érdeklődő hölgyek az Interim Menedzser Akadémia a Hammel & Hochreiter által támogatott tavaszi rendezvénysorozatán közelebbről is megismerkedhetnek az interim lét kihívásaival és előnyeivel. Elismert szakértők kalauzolásával, hasznos tippekkel és tapasztalatokkal gazdagodhatnak akár megtették, akár még csak tervezik megtenni első lépéseiket a karrierváltás nem minden nehézségtől mentes, de annál hálásabb útján. Az április 24-i, Jaksa Tímea fotókiállításával egybekötött, „Mit/Hogy kommunikál(j)unk megjelenésünkkel? – nem csak nőknek!” névre keresztelt délelőtti workshopon sikeres nőkben biztos nem lesz hiány. A rendezvényt Kristóf Györgyi vezeti fel, majd C. Molnár Emma pszichoterapeuta segítségével járják körül a résztvevők a gender kérdés vonatkozásait. Ezt követően Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezetője mutatja be saját tapasztalataira alapozva azokat a kihívásokat, melyekkel egy vezető tipikusan szembenézni kultúraváltás során.

Különösen érdekesnek ígérkezik Máté Krisztina blokkja, aki egy csak kevesek által megélhető szemszögből, saját példáján keresztül meséli el a női karrierépítés jellegzetességeit és buktatóit a média világában. Őt a már-már legendának számító Görög Ibolya protokollszakértő, valamint Lacfi Ági stílustanácsadó és Jaksa Tímea  követi, akik nem csak a helyes, de a célravezető megjelenés és stílus rejtelmeibe igyekeznek beavatni majd a résztvevőket. A workshopot követően az előadó hölgyek kötetlen hangvételű Networking Lunch-ra invitálják a megjelenteket és vendégeiket, ahol az ismerkedésen túl lehetőséget adva azon kérdések megválaszolására is, amik a délelőtt folyamán kimaradtak.
A rendezvényre az alábbi linken keresztül regisztrálhat:

http://hammelhochreiter.com/rendezvenyeink/jelentkezesi-lap

 

cikk-viragh-rajmundVirágh Rajmund

ügyvezető partner
Interim Manager Academy